OD REDAKCJI

Majowy numer "Gazety Uniwersyteckiej UŚ" zawiera oczekiwany i zapowiadany wcześniej dodatek dla wszystkich zainteresowanych studiami podyplomowymi w Uniwersytecie Śląskim. A ponadto bardzo wiele różnorodnych tekstów, z których szczególnie rekomenduję: rozmowę z Profesorem Ireneuszem Opackim, który niedawno został laureatem Nagrody Prezydenta Katowic i Nagrody Miasta Sosnowca, omówienie kilku inicjatyw mających na celu stworzenie na Śląsku miejsc ochrony przyrody, portret pisarza Bohumila Hrabala, prezentację inicjatywy ratowania jednego z najbardziej pomnikowych dzieł kartografii na Śląsku - mapy Andreasa Hindenberga oraz pokaźny blok materiałów o Unii Europejskiej (tekst pierwszego z cyklu "Eurowykładów" autorstwa Profesor Genowefy Grabowskiej oraz relacja ze spotkania z posłem Janem Rzymełką zorganizowanego przez prężnie działające Naukowe Koło Integracji Europejskiej).

Musimy także trochę się pochwalić: nasz dziennikarz "Mariusz Kubik" uzyskał honorowe wyróżnienie w prestiżowym konkursie Obywatel-Reporter.

A ponadto postanowiliśmy wesprzeć inicjatywę studentów Wydziału Prawa i Administracji, którzy zapraszają do studenckiej poradni prawnej.

Autorzy: Dariusz Rott