PROMOCJA PROFESORA NICOD

Uroczystosc nadania godnosci doktora h. c. US profesorowi Jean Nicod odbyla sie 7 lutego br. w auli Filii Uniwersytetu Slaskiego w Cieszynie.

Rektor US prof. dr hab. Maksymilian Pazdan powital Promowanego oraz przybylych gosci - przedstawicieli wladz panstwowych i regionalnych, burmistrzow, prezydentow miast i wojtow gmin, senatorow i poslow, przedstawicieli duchowienstwa, delegacje zaprzyjaznionych uczelni zagranicznych /m. in. rektora Uniwerytetu Ostrawskiego prof. dr Jaroslava Hubażka/ i krajowych /rektora Akademii Ekonomicznej w Katowicach prof. dr hab. Lucyne Frackiewicz, prorektora Politechniki Slaskiej prof. Pochopienia/. Serdeczne slowa powitania skierowal rowniez prof. Pazdan do obecnych na sali naukowcow z Irkucka, St. Petersburga, Francji.

Z laudacja wystapil prof. Marian Pulina - promotor doktoratu. Omawiajac dzialalnosc naukowa, dydaktyczna, propagatorska, praktyczna i organizatorska wybitnego francuskiego geomorfologa powolywal sie prof. Pulina na recenzje prof. prof. Alfreda Jahna z Uniwersytetu Wroclawskiego , Stefana Kozlowskiego z Instytutu Geologicznego w Warszawie i Floriana Celinskiego z Uniwersytetu Slaskiego. Podkreslajac zaslugi Promowanego dla swiatowej nauki promotor uznal prof. Jeana Nicod za "wzor wlasciwego postepowania uczonego, zafascynowanego swiatem przyrodniczym, ktory odkryl relacje i prawidlowosci nim rzadzace i zaproponowal w nim wlasciwe miejsce dla czlowieka, czlowieka zyjacego w tym srodowisku, bedacego jego czescia, a nie czlowieka grabiezcy i bezwzglednego eksploatora".

Aby w sposob obrazowy odpowiedziec na pytanie - jak prof. Jean Nicod zwiazany jest z Uniwersytetem Slaskim? - prof. Pulina przywolal wspomnienie z calonocnego balu zorganizowanego przez studentow geografii z okazji uzyskania przez nich stopnia magistra. Byly to wczesne lata osiemdziesiate. Prof. Nicod aktywnie uczestniczyl w balu, zwlaszcza w jego czesci tanecznej /wspomnienie to - mozna sadzic sympatyczne - wywolalo usmiech na twarzy dostojnego goscia/, by nazajutrz, wraz ze swiezo upieczonymi magistrami geografii, uczestniczyc w programie naukowym. Byl to jeden z licznych pobytow Profesora w naszej uczelni.

Po laudacji, dziekan Wydzialu Biologii i Ochrony Srodowiska prof. Sylwia Labuzek odczytala lacinski tekst dyplomu doktorskiego. Zas aktu promocji - zgodnie z obyczajem - dokonal JM Rektor.

Prof. Jean Nicod wyglosil wyklad pt. : "Analiza rozwoju krasologii i jej miejsce wsrod nauk o srodowisku". Wskazal w nim na wklad nauki polskiej, w tym pracownikow Uniwersytetu Slaskiego, w rozwoj krasologii, zwlaszcza krasologii stosowanej. Jest to dziedzina, w ktorej Zaklad Geomorfologii Krasu Uniwersytetu Slaskiego szczegolnie sie wybija - stwierdzil. Nawiazal rowniez do wspolnego polsko-francuskiego Table-ronde w roku 1987, a poswieconego tematyce "Paleokrasu i ochrony srodowiska krasowego".

Prof. Nicod swoj wyklad promocyjny i cala uroczystosc akademicka, okreslil mianem "preludium spotkania naukowego". Nadaniem francuskiemu uczonemu godnosci doktora honoris causa rozpoczela sie bowiem w cieszynskiej Filii XIII Miedzynarodowa Szkola Speleologiczna UNESCO, poswiecona problemom krasu srodziemnomorskiego a prof. Nicod - honorowy gosc Szkoly - poprowadzil w jej ramach rowniez seminarium. Stad cieple slowa skierowal nie tylko pod adresem pracownikow naszej uczelni, ale takze krasologow, speleologow polskich oraz z krajow sasiednich i odleglych, ktorzy przybyli na konferencje, majaca charakter nie tylko spotkania naukowego ale i przyjacielskiego.

Dziekujac za nadany mu tytul, francuski uczony wyrazil nadzieje, iz owo wysokie odznaczenie przyczyni sie do promowania dwu- i wielostronnej wymiany naukowej. Wspomnial rowniez o swoich uczniach i przyjaciolach, ktorzy w sposob istotny przyczynili sie do sukcesu prac Profesora, jak i do rozkwitu francuskiej krasologii. Wypowiedzia ta prof. Nicod dal wyraz swej niezwyklej skromnosci oraz zyczliwosci wobec mlodych naukowcow - geomorfologow.

Nastepnie prorektor prof. Andrzej T. Jankowski odczytal tresc licznych telegramow gratulacyjnych skierowanych pod adresem prof. Jean Nicod, przez szereg osobistosci, ktore nie mogly przybyc na uroczystosc. Odczytano m. in. list gratulacyjny prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Leszka Kuznickiego. Gratulacje nadeslali rektorzy uczelni polskich i zagranicznych m. in. Univ. du Qu‚bec w Montrealu. Slowa podziwu i uznania dla dorobku naukowego prof. Nicod nadeszly takze z Oxfordu, Hawany, a takze... ze stacji badawczej na Uralu.

Po odczytaniu telegramow obecne na sali delegacje - Filii US, Wydzialu Biologii i Ochrony Srodowiska, Alliance Francaise, wladz oraz spoleczenstwa i miasta Cieszyna, wladz wojewodzkich, a takze harcerzy i Domu Europejskiego - zlozyly dostojnemu doktorantowi gratulacje. Prof. Nicod zwracajac sie do gratulujacej mu delegacji studentow powiedzial: "Moze wsrod Was znajdzie sie student, ktory w przyszlosci zostanie mianowany doktorem honoris causa jednego z uniwersytetow francuskich. Miejsce jest dla mlodych". Szczegolnie mile slowa skierowal rowniez do delegacji Alliance Francaise, dziekujac za dotychczasowa doskonala dzialalnosc i jednoczesnie proszac o rozwijanie inicjatyw kulturalnych na ziemi cieszynskiej.

Oprawe muzyczna wreczenia honorowego doktoratu zapewnil Chor "Harmonia" Filii US oraz Zygmunt Antonik wykonawca utworu organowego Francois Couperin "Offertoire sur la Grans jeux".

W godzinach popoludniowych prof. Jean Nicod goscil w cieszynskim osrodku Alliance Francaise, zapoznal sie z jego dzialalnoscia a takze wysluchal koncertu swiatowej slawy harfistki Ewy Jaslar.